Национален MOS натпревар

Certiadria оваа година по втор пат го организира Националниот MOS натпревар .
Право на учество имаат сите од 13 до 22 години, односно сите ученици од основните и средните училишта, како и студентите на факултетите, каде натпреварувачите ќе имаат можност да ги покажат своите вештини во познавање на Microsoft Office апликациите: Word, Excel и PowerPoint (2013 или 2016).
Победниците на Националниот MOS натпревар ќе се стекнат со можност да учествуваат во Светскиот Натпревар Microsoft Office Specialist 2017.

LycaMobile донира 250 испити, пријави се, положи го квалификацискиот испит и искористи еден од нив.
Имаш можност да патуваш во Дизниленд, Лос Анџелес, Калифорнија благодарение на Стопанска Банка АД Скопје што секогаш е на ваша страна.

ДАЛИ СИ СПРЕМЕН ДА БИДЕШ МICROSOFT ШАМПИОН?

 

Microsoft Office Specialist

светски натпревар 2017

Светскиот натпревар Microsoft Office Specialist, организиран од Certiport Inc., претставува глобален натпревар кој ги тестира вештините на учесниците во Microsoft Word®, Excel® и PowerPoint® од MS Office 2013 или MS Office 2016. Со учество на овој натпревар добиваш одлична прилика да ги покажеш своите вештини, да се забавуваш, да оставиш впечаток кај другите учесници, да ја претставуваш Македонија во светот и да стекнеш големо признание.

Светскиот натпревар за Microsoft Office Specialist се оддржува 14 години по ред, секоја година во САД. Оваа година ќе се оддржи во Дизниленд, Лос Анџелес, Калифорнија.

КОИ СЕ НАГРАДИТЕ?

светски натпревар 2017

Стопанска Банка А.Д. Скопје ги покриваат трошоците за патување и престој во Лос Анџелес, Калифорнија за победникот заедно со неговиот ментор.

Макпетрол А.Д. на најдобриот учесник му доделува еден лаптоп од програмата на DELL.

LycaMobile на најдобрите 6 учесници доделува по една припејд СИМ картичка со прелоадиран Maxi пакет.

Инбох – Професионален Архивски Центар на најкреативниот учесник што ќе спреми PowerPoint презентација му доделува 10.000,00 денари. (само за учесниците во Гранд Финалето)

Првите 6 најдобри учесници добиваат ваучер во вредност од 5000 денари – спонзорирано од Семос Едукација.

Ранг листа Гранд Финале

ПРАВИЛА

НАЈЧЕСТО ПОСТАВУВАНИ ПРАШАЊА

Агенда

16 Ноември 2016

Официјално започна пријавувањето на МОS натпреварот во рамки на конференцијата „Microsoft Визија: Reloaded“.

14 Мај 2017

Краен рок за пријавување на МOS натпреварот

22 Мај 2017

Затворање на МOS натпреварот

31 Мај 2017

Гранд финале на MOS натпреварот

30 најдобри на ниво на цела Македонија
+10 најдобри на ниво на Град Скопје

MOS 2016

светски натпревар 2016

Марко Марковиќ (17 години), македонскиот претставник на Светскиот Microsoft Office шампионат, кој се одржа во Орландо¬Флорида, оствари огромен успех со тоа што на светско ниво освои 9-то место во Microsoft PowerPoint 2013. Претходно, Марко беше убедлив победник на националниот Microsoft Office Specialist предизвик кој се одвиваше во i-bank store на Стопанска банка на 28.05.2016 во организација на Certiadria.

Во македонското финале учествуваа 40 ученици од над 1.000 кандидати пријавени преку Certiadria тестинг платформата. Учесниците се натпреваруваа во тестови по свој избор Word, Excel и PowerPoint, а за победа покрај точните резултати во предвид се зема времето потребно за комплетирање на тестот.

Организатор на натпреварот

logo

Поддржувачи

th
inbox01

 

526673_352956634769205_530042730_n

Makpetrol

 

coat_of_arms_of_strumica_municipality-svg

Медиумски партнер

Metropolis

 

Контакт

×
×